Magyarországon két fontos esemény fogja dominálni a gazdasági közbeszédet: az egyik az EU-val zajló konfliktusok sora, a másik pedig az infláció - mondta el Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a Portfolio konferenciáján. A forinttal kapcsolatban pesszimista, szerinte akár 380-ig is gyengülhet az árfolyam. Jakobsen ezen kívül beszélt az energiaválság hatásairól is.
Abba kellene végre hagyni azt a kommunikációt, hogy az infláció emelkedése átmeneti a világban – mondta a Portfolionak adott interjúban Steen Jakobsen. A Saxo Bank markáns véleményéről ismert vezető közgazdásza szerint az elszálló energiaárak lerombolják majd a monetáris politikát, mivel fiskális oldalról további élénkítésre lesz szükség. Magyarország kapcsán megjegyezte, hogy még mindig fennáll annak veszélye, hogy kilépünk az Európai Unióból, viszont a következő évek sok érdekességet tartogathatnak a kontinensen.
Évek óta elkészíti meghökkentő előrejelzéseit a Saxo Bank, melyben olyan gazdasági és piaci eseményeket választanak ki, melyek esélye kicsi, de nem elhanyagolható, mivel, ha bekövetkeznének, akkor annak jelentős hatása lenne. Tavaly Magyarország is bekerült a dán bank tízes listájára, hiszen azt jósolták, hogy a magyar kormány lépéseket tesz az Európai Unióból való kilépés felé, a forint pedig 375-ig gyengül majd az euróval szemben.
„A forint 375-ig gyengül az euróval szemben és Magyarország lépéseket tesz az EU-kilépés felé” – hangzott tavaly év végén Steen Jakobsen egyik meghökkentő előrejelzése. A hétfői magyar vétóba akár utóbbit is beleláthatjuk, a Saxo Bank vezető közgazdásza szerint azonban hiba lenne az európai integráció minden problémáját a magyarok és a lengyelek nyakába varrni, egész Európa ért fontos válaszúthoz.
A befektetők lélegzetüket visszatartva várják a ma megrendezésre kerülő, első elnökjelölti vitát az Egyesült Államokban Donald Trump és Joe Biden között, a helyi idő szerint este 9 órakor kezdődő rendezvénynek valószínűleg rekordmagas televíziós nézettsége lesz. Csökkenthetné a bizonytalan befektetői légkört a mai vita, kérdés azonban, hogy ez jót tenne-e az amerikai részvénypiacoknak.
Hatalmas szárnyaláson vannak túl a részvénypiacok a márciusi mélypontok óta, de a Saxo Bank elemzői szerint még mindig tart a medve piac. A gazdaság és a tőzsdei hangulat törékeny és nagy volatilitást hozhat a nyár, ahogy a gyorsjelelentési szezonban fény derül arra, hogy valójában mekkora károkat okozott a koronavírus a vállalatoknak. A jelenlegi környezetben a Saxo Bank stratégái azt javasolják, hogy érdemes az európai részvényeket felülsúlyozni az amerikai piaccal szemben, valamint jó befektetési sztorit látnak a zöld transzformációban és a robotikában, de az arany is jó vétel lehet véleményük szerint.
2020 második felében ismét emelkedni fog az arany árfolyama, olyannyira, hogy akár újabb rekordot is dönthet – véli a Saxo Bank nyersanyagpiaci vezetője.
Teljesen felkészületlenek a tőzsdék arra, hogy milyen hosszú ideig tart majd a koronavírus krízis utáni normalizálódás – mondta el Steen Jakobsen, a Saxobank vezető közgazdásza a CNBC műsorán.
A következő három évben tíz-húsz százalék annak esélye, hogy Magyarország valóban lépéseket tesz az Európai Unióból való kilépés felé – mondta a Portfolionak adott exkluzív interjúban Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza. A szakember a múlt héten mindenkit megdöbbentett azzal a jóslatával, hogy jövőre akár az EU-kilépés mellett is dönthet a magyar kormány, ennek hátteréről kérdeztük most.
„A válás egyre valószínűbb és várhatóan 2020 végéig Magyarország lépéseket tesz, hogy kövesse az Egyesült Királyságot az EU-ból való kilépésben” – írja a Saxo Bank világhírű közgazdásza a minap kiadott 10 legmeghökkentőbb 2020-as gazdasági jóslat között. Ezen a listán olyan eseményeket gyűjtött össze a bank csapata, amelyek kis valószínűségű események, de ha bekövetkeznek, akkor nagy (piaci) hatásuk lehet.
A Saxo Bank vezető közgazdásza a 10 legmeghökkentőbb 2020-as jóslat közé belevette a magyar sztorit is, miszerint Magyarország 2020 végéig lépéseket tehet az EU-ból való kilépésre, ami akár 375-ig zuhanó forintban csapódhat le. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mi hogyan látjuk ezt a meghökkentő jóslatot.
Magyarország sztorija is bekerült a Saxo Bank minden évben elkészített, következő évre vonatkozó 10 legmeghökkentőbb jóslata közé. Ez a lista olyan sztorikat tartalmaz, amelyek bekövetkezésének csekély az esélye, de óriási lehet a (piaci) hatása. A magyar sztorit a Saxo vezető közgazdásza írta az anyagba, mert szerinte Magyarország 2020 végéig lépéseket tehet az EU-ból való kilépésre, hiszen annyira eldurvulnak majd a viták Brüsszellel és az EU-pénzek is megcsappannak, mindez pedig a befektetők megriadása miatt 375-ig lökheti majd a forintot az euróval szemben.
Harminc éves tapasztalatommal optimista vagyok, de csak egy okból: ennél sokkal rosszabb már nem lehet – mondta Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza szerdán a Budapest Economic Forum konferencián tartott előadása végén. Előtte a szakember borús jövőképet vázolt fel a világ számára, szerinte a recesszió a küszöbön van, a kereskedelmi háború pedig egyhamar nem ér majd véget.
Elképzelhető, hogy jövőre Németországba beköszönt a recesszió, Donald Trump kirúgja a Fed elnökét és egy brutális napkitörés okoz komoly károkat a világgazdaságnak - olvasható a Saxo Bank 2019-es meghökkentő előrejelzései között.
A másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet a Buda-Cash és a Saxo Bank között húzódó vitával kapcsolatban, így újra kell tárgyalni az ügyet, de most már dán jog szerint. A brókercég károsultjai így tovább várhatnak a dán banknál lévő eszközeikre.
A Saxo Bank vezető közgazdásza, Steen Jakobsen szerint egy váratlan recesszió esetén akár 30 százalékos esés is jöhet a részvénypiacokon, a szakértő szerint a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmak mellett más kockázatok is leselkednek a világgazdaságra.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?